Mūsdienās ražošanas uzņēmumi arvien vairāk ievieš jaunākās tehnoloģijas, lai palielinātu efektivitāti, samazinātu izmaksas un saglabātu konkurētspēju. Taču digitalizācija un ražošanas procesu automatizācija nes sev līdzi jaunus izaicinājumus – jo, ja domājām, ka iepriekšējās tehnoloģiju revolūcijas bija sarežģītas, tad tagad mēs dzīvojam nākamajā līmenī. Šajā rakstā aplūkošu divas galvenās jomas, kurām ražošanas uzņēmumiem jāpieverš īpaša uzmanība: mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģiju integrācija un kiberdrošība.
Mākslīgā intelekta tehnoloģiju integrācija: Galvenie izaicinājumi
Arvien vairāk ražošanas uzņēmumu izmanto mākslīgo intelektu, lai uzlabotu ražošanas procesus, prognozētu iekārtu bojājumus un uzlabotu kvalitāti. Tas viss ir lieliski, bet kā to panākt? Ne viss ir tik vienkārši, kā šķiet:
1. Esošo sistēmu saderība ar MI
Ja jūsu uzņēmums joprojām izmanto veco ERP, SCADA vai ražošanas vadības sistēmu, tas var radīt problēmas ar MI ieviešanu. Lai MI varētu darboties, jums bieži būs jāmodernizē esošā IT un ražošanas iekārtu infrastruktūra, un jāveido starpslānis, lai nodrošinātu nevainojamu datu apstrādi.
2. Datu kvalitāte un pieejamība
MI ir ļoti prasīgs pret datiem – tiem jābūt augstas kvalitātes un labi strukturētiem. Ja jūsu dati ir kā saplēsta puzzle, kur katrs gabaliņš ir no citas bildes, tad jūsu MI risinājumi būs tādi paši. Lai tas strādātu, ir jāizveido datu standartizācijas un glabāšanas sistēma, kas nodrošina uzticamību un precizitāti.
3. Darbinieku gatavība
MI ieviešana nozīmē, ka darbiniekiem būs jāapgūst jaunas prasmes. Jums būs jāiegulda apmācībā, lai darbinieki saprastu, kā izmantot MI rīkus un kā pielāgot procesus, lai tie darbotos ar jaunajiem risinājumiem.
Kiberdrošība ražošanas vidē
Līdz ar digitalizācijas pieaugumu, kiberdrošība ir kļuvusi par vienu no kritiskākajiem faktoriem ražošanas vidē. Mūsdienās ražošanas iekārtas ir arvien vairāk savienotas ar interneta tīklu, kas palielina kiberuzbrukumu risku.
1. Palielināts kiberuzbrukumu risks
Ražošanas uzņēmumi ir kļuvuši par biežem kiberuzbrukumu mērķiem, jo uzbrukumi var radīt lielus finansiālus zaudējumus un traucēt ražošanas procesus. Biežākie uzbrukumi ietver izspiedējvīrusus (ransomware), datu zagšanu un industriālās vadības sistēmu (ICS) kompromitēšanu.
2. Atkarība no trešo pušu pakalpojumiem
Daudzi ražošanas uzņēmumi izmanto ārpakalpojumus IT un industriālo sistēmu uzturēšanai, kas var radīt papildus drošības riskus. Ir svarīgi nodrošināt, ka trešās puses ievēro stingrus kiberdrošības standartus un protokolu.
3. NIS2 regulas prasības
Eiropas Savienība ievieš stingrākas kiberdrošības regulas, ieskaitot NIS2 direktīvu, kas prasā ražošanas uzņēmumiem ieviest pastiprinātus drošības pasākumus. Atbilstība šiem noteikumiem prasa jaunas stratēģijas un investīcijas kiberdrošībā.
Secinājums
Tehnoloģiju integrācija un kiberdrošība ir divas galvenās jomas, kuras ražošanas uzņēmumiem jāņem vērā, lai saglabātu konkurētspēju un aizsargātu savus datus un ražošanas sistēmas. Mākslīgā intelekta ieviešana var būt lielisks veids, kā uzlabot efektivitāti, taču veiksmīga integrācija prasa savietojamu IT infrastruktūru, augstas kvalitātes datus un apmācītus darbiniekus. Savukārt kiberdrošības pasākumi ir būtiski, lai novērstu kiberdraudus un nodrošinātu atbilstību nozares regulām.
Ja jūsu uzņēmums meklē uzticamu partneri MI ieviešanai vai kiberdrošības uzlabošanai, sazinieties ar mani un manu komandu jau šodien – eddi@eddi.lv
Mēs parūpēsimies, ka jūsu ražošanas tehnoloģijas ne tikai darbosies, bet arī palīdzēs uzņēmumam atīstīties.